Лечение на сколиоза по метода на Шрот
Методът Шрот за първи път в България
Методът Шрот (SCHROTH) за 3-D повлияване на скoлиотичната стойка е въведен за пръв път в България през април 2014 година в медицински център „Ортомед“ към СБАЛ по ортопедия „проф. Бойчо Бойчев“, Горна Баня от екипа на д-р Антон Атанасов, д-р Мирослав Тодоров и кинезитерапевта Борислав Чонгов. През февруари 2014г. в Барселона SCHROTH терапевт Борислав Чонгов успешно преминава първо ниво на обучение. През юни 2015г. в холандската Scoliosis Care Clinic завършва и второто ниво на обучение на BSPTS (Barcelona Scoliosis Physical Therapy School) за 3-D лечение на скoлиоза с преподаватели д-р Мануел Риго и Бет Янсен. Българският кинезитерапевт е сертифициран в C2: Advanced 3-D Treatment of Scoliosis.
Обучените терапевти членуват в международното научно дружество SOSORT (Society of Scoliosis Orthopaedic and Rehabilitation Treatment). Те водят статистика на клиничните си случаи, изнасят доклади и преподават на студенти. На проведените през юни 2015 година два научни форума: VII редовен конгрес на Aсоциацията на физиотерапевтите в България и на конференцията „Дни на детската ортопедия и травматология“ кинезитерапевт Чонгов изнесе официални научни доклади по темата :“ Краткосрочни резултати от прилагане метода на Schroth при сколиоза”, с автори Б. Чонгов и Е. Димитрова, където бяха представени клинични случаи от практиката в МЦ „Ортомед“ от въвеждането на метода в България.

История
Методът на Шрот (Schroth) е разработен от Катерина Шрот (Katharina Schroth), която въвежда инвативната физиотерапия още през 1920 година. Тя е първият физиотерапевт, който обръща внимание и въвежда корекцията на гръбначния стълб в трите равнини едновременно – 3D корекция. Последовател е нейната дъщеря Криста Ленерт-Шрот, която усъвършенства и описва метода в книги и учебни помагала. През 1968 Елена Салва (Elena Salva) преминава обучение при Катерина Шрот и въвежда метода в Барселона. Тя основава „Елена Салва Институт“, в който започва да изследва и практикува метода на Шрот при пациенти с гръбначни изкривявания. Елена Салва предава своя опит и познания на дъщеря си д-р Глория Квера-Салва (Dr. Gloria Quera-Salva) и нейния съпруг д-р Мануел Риго (Dr. Manuel Rigo), който става официален международен преподавател и обучава кинезитерапевти в Испания, САЩ и Израел от 1989г. по метода Шрот.

Седем световни научни метода признати от Sosort
До този момент са научно обособени общо седем метода в света, които редовно публикуват и докладват резултати за тяхното приложение. Описани са в статията „Специфични за сколиоза физиотерапевтични упражнения при подрастващи с идиопатична сколиоза“, публикувана в European Journal of Physical and Rehabilitation Medicine, февруари 2014, колектив от авторите Josette Bettany-Salticov, Eric Parent, Michaele Romano, Monica Villagrasa.
Признатите школи са:
- Schroth Method – Германия
- BSPTS (Barcelona Scoliosis Physical Therapy School) – Испания
- FITS – Functional Individual Therapy for Scoliosis – Полша
- SEAS – Scientific Exercise Approach to Scoliosis – Италия
- Dobomed – Полша
- Side Shift – Великобритания
- The Lyon Approach – Франция
- Schroth Method – Германия
- BSPTS (Barcelona Scoliosis Physical Therapy School) – Испания
- FITS – Functional Individual Therapy for Scoliosis – Полша
- SEAS – Scientific Exercise Approach to Scoliosis – Италия
- Dobomed – Полша
- Side Shift – Великобритания
- The Lyon Approach – Франция

Схема за прилагане на метода
Методът Шрот по модела на BSPTS се прилага в Медицински Център „Ортомед“ от април 2014г. по следния начин:
- 1. Медицински преглед и рентгенов контрол от квалифициран ортопед.
- 2. В началото на обучението се извършва обстойно изследване по съвременна методика.ентгенов контрол от квалифициран ортопед.
- 3. Фотография на гърба.
- 4. Определя се типа на изкривяването.
- 5. Теоретична подготовка и разясняване на спецификата на всяко изкривяване и целта на корекцията.
- 6. Минималният период на обучението е общо 10 часа, разпределени по 2 часа на ден за 5 работни дни (от понеделник до петък) в малка работна група от 2-3 деца едновременно.
- 7. Упражненията се правят в подходящ за целите вид – удобно спортно облекло. За момчетата от кръста нагоре голи, за момичетата от кръста нагоре с бански, къс спортен потник или бюстие, не пречещи да се наблюдава гърба през цялото време. Прибрана коса.
- 8. По време на кинезитерапевтичните занимания присъствието на родители/придружители не е желателно през първите 4 дни, тогава се изисква концентрация от страна на пациентите и кинезитерапевта, да се заучат упражненията и да се постигнат желаните корекции. Последният ден присъствието на родител/придружител е препоръчително, за да се коментират упражненията и останалите детайли по програмата.
- 9. В края на обучението пациентите получават програма с подробно описание на упражненията и добре онагледена с фотографии.
- 10. При желание упражняването може да се продължи в различна форма в групи и схема след допълнително обсъждане.
- 11. В зависимост от степента и стадия на искривяването, ще ви дадем препоръки за бъдещата ни съвместна работа.

Практикуващите физиотерапевти са дължни при започване на обучение по метода BSPTS да се подпишат и да се придържат към долуизложения етичен кодекс. Той съдържа следните ключови позиции:
- 1. Физиотерапията на сколиоза винаги е част от екипно лечение, включващо лекар и ортезист.
- 2. Физиотерапията не заменя необходимостта от назначена операция, физиотерапията е част от цялостния процес на лечението.
- 3. Лечението се провежда винаги въз основа на установени и регламентирани медицински критерии.
- 4. Физиотерапевтът поставя на пациентите ясни и реалистични очаквания за целите на провежданата физиотерапия.
- 5. Информацията за прилагания метод, поместена на уебсайтове, трябва да бъде съдържателна, точна и одобрена от BSPTS.
- 6. Физиотерапевт може да обучава други терапевти по метода BSTPS, единствено ако има успешно положен изпит по метода BSTPS и е одобрен за BSPTS инструктор. Във всички останали случаи обучението по метода е забранено.